یک فنجان مشاوره
مهـمـان مــا باشیـد

شـمـــاره تــمــاس
031-36644146

open source چیست؟

انتشار 03 مهر 1392
دیدگاه ها 0
زمان تقریبی مطالعه
گردآوری پدیده تجارت

open source (منبع باز) چیست ؟

اصطلاح “منبع باز ” اشاره به چیزی است که می تواند اصلاح شود زیرا طراحی آن به طور عمومی در دسترس است.

 به طور کلی ، پروژه های منبع باز ، محصولات، و یا طرح های کسانی که در آغوش و تبادل باز ، مشارکت و همکاری ، نمونه سازی سریع ، شفافیت ، شایسته سالاری ، و توسعه جامعه جشن می گیرند میباشد.

 نرم افزار منبع باز چیست؟

 نرم افزار منبع باز، نرم افزاری است که کد منبع آن برای اصلاح و یا بهبود توسط هر کسی در دسترس است.

کد منبع ” بخشی از نرم افزاری است که اکثر کاربران کامپیوتر را همیشه نمی بینیم ، آن کد را برنامه نویسان کامپیوتر می توانند برای چگونگی تغییر  یک قطعه از آثار نرم افزار استفاده کنند . برنامه نویسان که دسترسی به کد منبع یک برنامه کامپیوتری دارند می توانند این برنامه را با اضافه کردن ویژگی های آن و یا تعمیر قطعات ، به درستی بهبود بخشند.

 چه تفاوت بین نرم افزار منبع باز و انواع دیگر از نرم افزار است ؟

 برخی از نرم افزار کد منبع را می توان توسط هر کسی از فرد ، تیم یا سازمانی که آن را ایجاد و کنترل میکند ، بصورت منحصر به فرد بیش از آنچه هست اصلاح کرد . این نوع نرم افزار است که اغلب به نام “نرم افزار اختصاصی” یا “ بسته منبع ” نرم افزاری میباشد ، زیرا کد منبع آن مورد استفاده نویسندگان اصلی آن ، تنها آنهایی که از نظر قانونی مجاز به کپی کردن و یا تغییر آن هستند میباشد .

مایکروسافت ورد و ادوبی فتوشاپ نمونه هایی از نرم افزار اختصاصی است. به منظور استفاده از نرم افزار اختصاصی ، کاربران کامپیوتر باید به توافق برسند (معمولا اولین بار آنها برای اجرای این نرم افزار امضای مجوز را به معرض نمایش میگذارند) که آنها هر چیزی از نرم افزار که نویسندگان نرم افزار به صراحت مجاز نیست انجام دهد ، نمی خواهند.

 نرم افزار منبع باز متفاوت است. نویسندگان ، کد منبع خود را در دسترس دیگران که مایل به دیدن این کد میباشند میگذارند ، که آن را کپی کنند ، آن را بیاموزند ، آن را تغییر دهند و یا به اشتراک بگذارند . لیبرآفیس و برنامه دستکاری تصویر GNU  نمونه هایی از نرم افزار منبع باز هستند. از آنجا که با استفاده از نرم افزار اختصاصی انجام میگیرد ، کاربران باید شرایط مجوز زمان استفاده آنها از نرم افزار منبع باز را دارا باشند، اما قبول شرایط قانونی مجوز منبع باز به طور چشمگیری متفاوت از کسانی که از مجوزهای اختصاصی استفاده میکنند میباشد .

مجوز نرم افزار منبع باز ترویج همکاری و به اشتراک گذاریست زیرا آنها به دیگران برای ایجاد تغییرات در کد منبع و ترکیب آن کد به پروژه های خود اجازه می دهد. برنامه نویسان کامپیوتر می توانند دسترسی ، مشاهده و تغییر نرم افزار منبع باز را هر زمان که آنها می خواهم انجام دهند تا زمانی که آنها اجازه اشتراک کار خود را به دیگران بدهند.

بنابراین ” منبع باز (open source) نه فقط به معنای دسترسی به کد منبع است.” این بدان معنی است که هر کسی باید قادر برای تغییر کد منبع با توجه به نیازهای خود باشد.

تعریف طرح از ” منبع باز ” شامل چندین مفاد مهم دیگر نیز میشود.

چرا مردم به استفاده از نرم افزار منبع باز ترجیح می دهند ؟

نرم افزار منبع باز را بسیاری از مردم ترجیح می دهند ، زیرا آنها کنترل بیشتری بر این نوع از نرم افزار دارند . آنها می توانند کد را بررسی کنند تا مطمئن شوند هر آنچه را که نمی خواهند به انجام برسد آن را انجام نمی دهد ، و آنها می توانند بخش هایی از آنچه که دوست ندارند را تغییر دهند . کاربرانی که به برنامه نویسی آشنائی دارند نیز از نرم افزار منبع باز میتوانند بهره مند شوند ، زیرا آنها می توانند از این نرم افزار برای هر منظور و مقصودی که آنها فکر می کنند استفاده کنند.

نرم افزار منبع باز میتواند کمک کند تا آنها را تبدیل به برنامه نویسان بهتر سازد . آنها می توانند برای ایجاد نرم افزار بهتر، با مطالعه منبع کدی که دیگران نوشته اند موارد بیشتری یاد بگیرند. آنها همچنین می توانند کار خود را با دیگران، با نظرگیری و نقد به اشتراک بگذارید.

برخی از مردم نیز نرم افزار منبع باز را ترجیح می دهند ، زیرا در نظر آن آنها راهی امن تر و پایدار تر از نرم افزار اختصاصی است. از آنجا که هر کسی می تواند مشاهده و تغییر نرم افزار منبع باز را انجام دهد ، میتواند به تشخیص و تصحیح اشتباهات یا از قلم افتادگی نویسندگان اصلی یک برنامه که ممکن است از دستشان رفته باشد ، بپردازند . و از آنجایی که بسیاری از برنامه نویسان می خواهند یک تکه از نرم افزار منبع باز را بدون پرسیدن برای کسب اجازه از نویسندگان اصلی کار کنند ، نرم افزار منبع باز به طور کلی ثابت و به سرعت به روز رسانی شده است .

بسیاری از کاربران ترجیح می دهند نرم افزار منبع باز ، نرم افزار اختصاصی برای پروژه های مهم در دراز مدت  باشد. از آنجا که کد منبع نرم افزار منبع باز به طور عمومی توزیع شده است ، کاربرانی که در نرم افزار برای انجام وظایف حیاتی تکیه می کنند می توانند مطمئن شوند که ابزار خود را نمی خواهد ناپدید کنند.

آیا “منبع باز” فقط معنی چیزی رایگان است ؟

نه، این یک تصور غلط رایج در مورد آنچه “منبع باز” دلالت دارد است . برنامه نویسان می توانند در ایجاد نرم افزار منبع باز یا کمک به آنها هزینه ای بپردازند . اما از آنجا که اکثر مجوز منبع باز برای انتشار کد منبع خود نیازمند فروش نرم افزار به دیگران میباشند ، بسیاری از برنامه نویسان نرم افزار منبع باز برای پیدا کردن سود بیشتر برای شارژ ، ارائه خدمات نرم افزار به کاربران میدهد و نه برای خود نرم افزار . به این ترتیب ، نرم افزار خود را رایگان باقی می گذارند و پول آنها را از کمک به دیگران در نصب ، استفاده و عیب یابی آن بدست می آورند .

 

مقالات مرتبط

شاید علاقمند به دیدن این مقالات نیز باشید
(آرشیو کامل)

مزایای برنامه نویسی با php مزایای برنامه نویسی با php مقالات طراحی وب سایت

پدیده تجارت

19 تیر 1398

رازهای موفقیت فروشگاه های اینترنتی رازهای موفقیت فروشگاه های اینترنتی مقالات تجارت الکترونیک

پدیده تجارت

25 دی 1397

معرفی سیستم عامل Ubuntu معرفی سیستم عامل Ubuntu مقالات طراحی وب سایت

پدیده تجارت

24 آذر 1398

صفر تا صد اینفلوئنسرمارکتینگ صفر تا صد اینفلوئنسرمارکتینگ مقالات برندینگ

پدیده تجارت

06 فروردین 1399

مقایسه محبوبیت فریم ورک های php مقایسه محبوبیت فریم ورک های php مقالات طراحی وب سایت

پدیده تجارت

26 فروردین 1395

طراحی اپلیکیشن حرفه ای موبایل در اصفهان طراحی اپلیکیشن حرفه ای موبایل در اصفهان مقالات موبایل

پدیده تجارت

20 آذر 1396

دلایل استفاده از موشن گرافیک و ساخت کلیپ تبلیغاتی دلایل استفاده از موشن گرافیک و ساخت کلیپ تبلیغاتی مقالات برندینگ

پدیده تجارت

20 خرداد 1398

چگونه تمامی بازدیدکنندگان را به وبسایت خود رهنمود کنیم؟ چگونه تمامی بازدیدکنندگان را به وبسایت خود رهنمود کنیم؟ مقالات طراحی وب سایت

پدیده تجارت

25 آبان 1396

آموزش فتوشاپ یا لایت روم ؟ آموزش فتوشاپ یا لایت روم ؟ مقالات شبکه های اجتماعی

پدیده تجارت

28 بهمن 1398

2 استراتژی شگفت انگیز در بازاریابی ویروسی 2 استراتژی شگفت انگیز در بازاریابی ویروسی مقالات تجارت الکترونیک

پدیده تجارت

20 فروردین 1397

تولید کننده محتوا اینستاگرام تولید کننده محتوا اینستاگرام مقالات شبکه های اجتماعی

پدیده تجارت

23 فروردین 1401

دیدگاه کاربران

0