یک فنجان مشاوره
مهـمـان مــا باشیـد

شـمـــاره تــمــاس
031-36628509

open source چیست؟

انتشار 03 مهر 1392
دیدگاه ها دیدگاه‌ها برای open source چیست؟ بسته هستند
زمان تقریبی مطالعه
گردآوری پدیده تجارت

open source (منبع باز) چیست ؟

اصطلاح “منبع باز ” اشاره به چیزی است که می تواند اصلاح شود زیرا طراحی آن به طور عمومی در دسترس است.

 به طور کلی ، پروژه های منبع باز ، محصولات، و یا طرح های کسانی که در آغوش و تبادل باز ، مشارکت و همکاری ، نمونه سازی سریع ، شفافیت ، شایسته سالاری ، و توسعه جامعه جشن می گیرند میباشد.

 نرم افزار منبع باز چیست؟

 نرم افزار منبع باز، نرم افزاری است که کد منبع آن برای اصلاح و یا بهبود توسط هر کسی در دسترس است.

کد منبع ” بخشی از نرم افزاری است که اکثر کاربران کامپیوتر را همیشه نمی بینیم ، آن کد را برنامه نویسان کامپیوتر می توانند برای چگونگی تغییر  یک قطعه از آثار نرم افزار استفاده کنند . برنامه نویسان که دسترسی به کد منبع یک برنامه کامپیوتری دارند می توانند این برنامه را با اضافه کردن ویژگی های آن و یا تعمیر قطعات ، به درستی بهبود بخشند.

 چه تفاوت بین نرم افزار منبع باز و انواع دیگر از نرم افزار است ؟

 برخی از نرم افزار کد منبع را می توان توسط هر کسی از فرد ، تیم یا سازمانی که آن را ایجاد و کنترل میکند ، بصورت منحصر به فرد بیش از آنچه هست اصلاح کرد . این نوع نرم افزار است که اغلب به نام “نرم افزار اختصاصی” یا “ بسته منبع ” نرم افزاری میباشد ، زیرا کد منبع آن مورد استفاده نویسندگان اصلی آن ، تنها آنهایی که از نظر قانونی مجاز به کپی کردن و یا تغییر آن هستند میباشد .

مایکروسافت ورد و ادوبی فتوشاپ نمونه هایی از نرم افزار اختصاصی است. به منظور استفاده از نرم افزار اختصاصی ، کاربران کامپیوتر باید به توافق برسند (معمولا اولین بار آنها برای اجرای این نرم افزار امضای مجوز را به معرض نمایش میگذارند) که آنها هر چیزی از نرم افزار که نویسندگان نرم افزار به صراحت مجاز نیست انجام دهد ، نمی خواهند.

 نرم افزار منبع باز متفاوت است. نویسندگان ، کد منبع خود را در دسترس دیگران که مایل به دیدن این کد میباشند میگذارند ، که آن را کپی کنند ، آن را بیاموزند ، آن را تغییر دهند و یا به اشتراک بگذارند . لیبرآفیس و برنامه دستکاری تصویر GNU  نمونه هایی از نرم افزار منبع باز هستند. از آنجا که با استفاده از نرم افزار اختصاصی انجام میگیرد ، کاربران باید شرایط مجوز زمان استفاده آنها از نرم افزار منبع باز را دارا باشند، اما قبول شرایط قانونی مجوز منبع باز به طور چشمگیری متفاوت از کسانی که از مجوزهای اختصاصی استفاده میکنند میباشد .

مجوز نرم افزار منبع باز ترویج همکاری و به اشتراک گذاریست زیرا آنها به دیگران برای ایجاد تغییرات در کد منبع و ترکیب آن کد به پروژه های خود اجازه می دهد. برنامه نویسان کامپیوتر می توانند دسترسی ، مشاهده و تغییر نرم افزار منبع باز را هر زمان که آنها می خواهم انجام دهند تا زمانی که آنها اجازه اشتراک کار خود را به دیگران بدهند.

بنابراین ” منبع باز (open source) نه فقط به معنای دسترسی به کد منبع است.” این بدان معنی است که هر کسی باید قادر برای تغییر کد منبع با توجه به نیازهای خود باشد.

تعریف طرح از ” منبع باز ” شامل چندین مفاد مهم دیگر نیز میشود.

چرا مردم به استفاده از نرم افزار منبع باز ترجیح می دهند ؟

نرم افزار منبع باز را بسیاری از مردم ترجیح می دهند ، زیرا آنها کنترل بیشتری بر این نوع از نرم افزار دارند . آنها می توانند کد را بررسی کنند تا مطمئن شوند هر آنچه را که نمی خواهند به انجام برسد آن را انجام نمی دهد ، و آنها می توانند بخش هایی از آنچه که دوست ندارند را تغییر دهند . کاربرانی که به برنامه نویسی آشنائی دارند نیز از نرم افزار منبع باز میتوانند بهره مند شوند ، زیرا آنها می توانند از این نرم افزار برای هر منظور و مقصودی که آنها فکر می کنند استفاده کنند.

نرم افزار منبع باز میتواند کمک کند تا آنها را تبدیل به برنامه نویسان بهتر سازد . آنها می توانند برای ایجاد نرم افزار بهتر، با مطالعه منبع کدی که دیگران نوشته اند موارد بیشتری یاد بگیرند. آنها همچنین می توانند کار خود را با دیگران، با نظرگیری و نقد به اشتراک بگذارید.

برخی از مردم نیز نرم افزار منبع باز را ترجیح می دهند ، زیرا در نظر آن آنها راهی امن تر و پایدار تر از نرم افزار اختصاصی است. از آنجا که هر کسی می تواند مشاهده و تغییر نرم افزار منبع باز را انجام دهد ، میتواند به تشخیص و تصحیح اشتباهات یا از قلم افتادگی نویسندگان اصلی یک برنامه که ممکن است از دستشان رفته باشد ، بپردازند . و از آنجایی که بسیاری از برنامه نویسان می خواهند یک تکه از نرم افزار منبع باز را بدون پرسیدن برای کسب اجازه از نویسندگان اصلی کار کنند ، نرم افزار منبع باز به طور کلی ثابت و به سرعت به روز رسانی شده است .

بسیاری از کاربران ترجیح می دهند نرم افزار منبع باز ، نرم افزار اختصاصی برای پروژه های مهم در دراز مدت  باشد. از آنجا که کد منبع نرم افزار منبع باز به طور عمومی توزیع شده است ، کاربرانی که در نرم افزار برای انجام وظایف حیاتی تکیه می کنند می توانند مطمئن شوند که ابزار خود را نمی خواهد ناپدید کنند.

آیا “منبع باز” فقط معنی چیزی رایگان است ؟

نه، این یک تصور غلط رایج در مورد آنچه “منبع باز” دلالت دارد است . برنامه نویسان می توانند در ایجاد نرم افزار منبع باز یا کمک به آنها هزینه ای بپردازند . اما از آنجا که اکثر مجوز منبع باز برای انتشار کد منبع خود نیازمند فروش نرم افزار به دیگران میباشند ، بسیاری از برنامه نویسان نرم افزار منبع باز برای پیدا کردن سود بیشتر برای شارژ ، ارائه خدمات نرم افزار به کاربران میدهد و نه برای خود نرم افزار . به این ترتیب ، نرم افزار خود را رایگان باقی می گذارند و پول آنها را از کمک به دیگران در نصب ، استفاده و عیب یابی آن بدست می آورند .

 

مقالات مرتبط

شاید علاقمند به دیدن این مقالات نیز باشید
(آرشیو کامل)

برای طراحی اپلیکیشن موبایل و سایت باید به چه نکاتی توجه کنیم؟! برای طراحی اپلیکیشن موبایل و سایت باید به چه نکاتی توجه کنیم؟! مقالات طراحی وب سایت

پدیده تجارت

08 اسفند 1397

تفاوت اینستاگرام و تلگرام برای کسب درآمد در چیست؟ تفاوت اینستاگرام و تلگرام برای کسب درآمد در چیست؟ مقالات تجارت الکترونیک

پدیده تجارت

16 اسفند 1395

آموزش اندروید در شرکت پدیده آموزش اندروید در شرکت پدیده مقالات تجارت الکترونیک

پدیده تجارت

13 آبان 1396

المنتور چیست ؟ المنتور چیست ؟ مقالات تجارت الکترونیک

پدیده تجارت

21 فروردین 1401

معرفی هاست وردپرس معرفی هاست وردپرس مقالات طراحی وب سایت

پدیده تجارت

16 آذر 1398

بلاک چین چیست؟ بلاک چین چیست؟ مقالات تجارت الکترونیک

پدیده تجارت

23 فروردین 1401

معرفی 16 ایده برتر برای کسب و کار آنلاین: معرفی 16 ایده برتر برای کسب و کار آنلاین: مقالات تجارت الکترونیک

پدیده تجارت

16 فروردین 1401

برند سازی چیست ؟ برند سازی چیست ؟ مقالات برندینگ

پدیده تجارت

31 تیر 1398

نکات مهم در طراحی اپلیکیشن IOS که لازم است بدانید! نکات مهم در طراحی اپلیکیشن IOS که لازم است بدانید! مقالات تجارت الکترونیک

پدیده تجارت

05 اردیبهشت 1397

فریلنسر کیست و چگونه فریلنسر شویم؟ فریلنسر کیست و چگونه فریلنسر شویم؟ مقالات تجارت الکترونیک

پدیده تجارت

23 اسفند 1400

انتخاب نام دامنه و رابطه آن با سئو انتخاب نام دامنه و رابطه آن با سئو مقالات سئو

پدیده تجارت

01 شهریور 1396

مزایای بازی سازی در اندروید مزایای بازی سازی در اندروید مقالات تجارت الکترونیک

پدیده تجارت

29 بهمن 1396

دیدگاه کاربران

دیدگاه‌ها برای open source چیست؟ بسته هستند