یک فنجان مشاوره
مهـمـان مــا باشیـد

شـمـــاره تــمــاس
031-36628509

استراتژی اقیانوس آبی وقرمز چیست؟

انتشار 16 فروردین 1401
دیدگاه ها 0
زمان تقریبی مطالعه
گردآوری پدیده تجارت

 اقیانوس های آبی همه صنایعی هستند که امروزه وجود ندارند – فضای بازاری ناشناخته.  اقیانوس های قرمز تمام صنایعی هستند که امروز وجود دارند – فضای بازاری شناخته. فضای شناخته شده بازار “اقیانوس های آبی” کشف نشده و آلوده به رقابت ، از نظر فرصت و رشد وسیع ، عمیق و قدرتمند هستند.

استراتژی اقیانوس آبی چطور به وجود آمد؟

کتاب استراتژی اقیانوس آبی blue ocean strategy book)) یک تئوری بازاریابی و عنوان کتابی است که در سال ۲۰۰۴ توسط W. Chan Kim و René Mauborgne ، استادان دانشگاه هاروارد و مدرسه کسب و کار INSEAD، تألیف شده است. استراتژی اقیانوس آبی نتیجه دو دهه تحقیق و مطالعه بر روی بیش از ۱۵۰ حرکت استراتژیک دنیا در بیش از ۳۰ صنعت متفاوت در طی ۱۰۰ سال گذشته‌ است.

استراتژی اقیانوس آبی چیست؟

استراتژی اقیانوس آبی تقاضای جدیدی ایجاد می کند. شرکت ها به جای جنگ بر سر جمع شدن سود ، فضای بازار غیرقابل رقابت را توسعه می دهند. اقیانوس آبی اصطلاح صنعت کارآفرینی است که در سال 2005 برای توصیف یک بازار جدید با رقابت یا موانع اندک در برابر نوآوران ایجاد شده است. این اصطلاح به “اقیانوس خالی” وسیع گزینه ها و فرصت های بازار اشاره دارد که با ظهور یک صنعت یا نوآوری جدید یا ناشناخته رخ می دهد.

استراتژی اقیانوس های قرمز چیست؟

استراتژی اقیانوس قرمز همه چیز در مورد رقابت است. با شلوغ شدن فضای بازار ، شرکت ها برای سهم بیشتری از تقاضای محدود به شدت رقابت می کنند. قیانوس های سرخ نمایانگر فضای شناخته شده بازار هستند. در اینجا ، فعالان بازار درک درستی از مرزهای تعیین کننده صنعت آنها دارند. شرکت ها قوانین رقابتی بازی را می دانند و سعی می کنند برای بدست آوردن سهم بیشتری از بازار یا جلب تقاضای مشتری ، از یکدیگر بهتر عمل کنند. مدیریت در اقیانوس قرمز غلبه بر رقابت و بهره برداری از تقاضای موجود است. با این حال ، به دلیل افزایش رقابت در فضای بازار ، به دلیل افزایش رقابت ، چشم انداز سود و رشد کاهش می یابد.

اقیانوس قرمز چیست و چه تفاوتی با اقیانوس آبی دارد؟

قیانوس آبی و اقیانوس قرمز

این سوالی است که پس از شنیدن نام این دو استراتژی به ذهن خطور می کند اما جواب چیست؟ از این دو استراتژی برای توصیف بازار استفاده میشود.

اقیانوس قرمز : تمام صنایعی که امروز وجود دارند و بخش های شناخته شده بازار، در اقیانوس قرمز قرار دارند. در اقیانوس قرمز، مرزهای صنعت تعریف شده و مورد قبول واقع شده است و قوانین رقابتی بازی مشخص است.

در اقیانوس قرمز شرکت ها تلاش میکنند با عملکردی بهتر از رقبایشان سهم بیشتری از تقاضای بازار را به دست آورند. وقتی بازار مملو از برندهای مختلف میشود، سود و رشد شرکت ها پایین می آید. محصولات به اشیائی تبدیل میشوند که رقابت را پیش میبرند.

اقیانوس آبی : بر خلاف وضعیتی که در اقیانوس قرمز وجود دارد، در اقیانوس آبی صنایعی قرار دارند که شناخته شده نیستند و رقبای زیادی در آن صنایع وجود ندارد. در اقیانوس آبی بیشتر از آنکه بر سر تقاضا دعوا شود، تقاضا به وجود می آید. در این بازار فرصت مناسبی برای رشد سریع و سودآور وجود دارد.

در اقیانوس آبی رقابت بی معنا است، چراکه قوانین بازی هنوز مشخص نشده اند. اقیانوس آبی توصیف وضعیتی است که به دنبال پتانسیل کشف نشده بازار می گردد. اقیانوس آبی وسیع است و قابلیت رشد سود ده را برای برندها ایجاد میکند.

قیانوس آبی و اقیانوس قرمز

 نتیجه:

رقابت در اقیانوس های قرمز یک بازی با جمع صفر است. یک استراتژی رقابتی در بازار ، ثروت موجود را بین شرکت های رقیب تقسیم می کند. با افزایش رقابت ، چشم انداز سود و رشد کاهش می یابد. ایجاد اقیانوس های آبی جمع بدون صفر است. فرصت کافی برای رشد وجود دارد که هم سودآور است و هم سریع. اگر تصمیم دارید از استراتژی اقیانوس آبی پیروی کنید ، هدف شما این نیست که از رقبای خود بهتر باشید بلکه آنها را با ایجاد یک فضای جدید در بازار بی ربط کنید.

مقالات مرتبط

شاید علاقمند به دیدن این مقالات نیز باشید
(آرشیو کامل)

روال سفارش یک وبسایت به چه صورتی خواهد بود؟ روال سفارش یک وبسایت به چه صورتی خواهد بود؟ مقالات تجارت الکترونیک

پدیده تجارت

21 مهر 1397

open source چیست؟ open source چیست؟ مقالات طراحی وب سایت

پدیده تجارت

03 مهر 1392

چگونه یک بازی اندروید بسازیم؟ چگونه یک بازی اندروید بسازیم؟ مقالات موبایل

پدیده تجارت

13 مهر 1398

آموزش ایلوستریتور( illustrato) در اصفهان آموزش ایلوستریتور( illustrato) در اصفهان مقالات تجارت الکترونیک

پدیده تجارت

13 اسفند 1398

آموزش React Native در اصفهان آموزش React Native در اصفهان مقالات موبایل

پدیده تجارت

20 اسفند 1397

طراحی فروشگاه اینترنتی طراحی فروشگاه اینترنتی مقالات تجارت الکترونیک

پدیده تجارت

12 مرداد 1393

ورکشاپ (workshop) چیست؟! ورکشاپ (workshop) چیست؟! مقالات طراحی وب سایت

پدیده تجارت

20 مهر 1393

پرسونای خریدار چیست؟ پرسونای خریدار چیست؟ مقالات طراحی وب سایت

پدیده تجارت

16 فروردین 1401

معایب و سوالات رایج وردپرس معایب و سوالات رایج وردپرس مقالات سئو

پدیده تجارت

16 فروردین 1401

روش های کسب درآمد از برنامه نویسی روش های کسب درآمد از برنامه نویسی مقالات تجارت الکترونیک

پدیده تجارت

20 فروردین 1401

دوره آموزش اصول کسب و کارهای آنلاین دوره آموزش اصول کسب و کارهای آنلاین مقالات برندینگ

پدیده تجارت

17 مرداد 1396

رمز موفقیت برندهای قدرتمند رمز موفقیت برندهای قدرتمند مقالات برندینگ

پدیده تجارت

17 آذر 1392

دیدگاه کاربران

0

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پشتیبانی آنلاین است
ارسال در واتساپ