یک فنجان مشاوره
مهـمـان مــا باشیـد

شـمـــاره تــمــاس
031-36644146

استراتژی اقیانوس آبی وقرمز چیست؟

انتشار 16 فروردین 1401
دیدگاه ها 0
زمان تقریبی مطالعه
گردآوری پدیده تجارت

 اقیانوس های آبی همه صنایعی هستند که امروزه وجود ندارند – فضای بازاری ناشناخته.  اقیانوس های قرمز تمام صنایعی هستند که امروز وجود دارند – فضای بازاری شناخته. فضای شناخته شده بازار “اقیانوس های آبی” کشف نشده و آلوده به رقابت ، از نظر فرصت و رشد وسیع ، عمیق و قدرتمند هستند.

استراتژی اقیانوس آبی چطور به وجود آمد؟

کتاب استراتژی اقیانوس آبی blue ocean strategy book)) یک تئوری بازاریابی و عنوان کتابی است که در سال ۲۰۰۴ توسط W. Chan Kim و René Mauborgne ، استادان دانشگاه هاروارد و مدرسه کسب و کار INSEAD، تألیف شده است. استراتژی اقیانوس آبی نتیجه دو دهه تحقیق و مطالعه بر روی بیش از ۱۵۰ حرکت استراتژیک دنیا در بیش از ۳۰ صنعت متفاوت در طی ۱۰۰ سال گذشته‌ است.

استراتژی اقیانوس آبی چیست؟

استراتژی اقیانوس آبی تقاضای جدیدی ایجاد می کند. شرکت ها به جای جنگ بر سر جمع شدن سود ، فضای بازار غیرقابل رقابت را توسعه می دهند. اقیانوس آبی اصطلاح صنعت کارآفرینی است که در سال 2005 برای توصیف یک بازار جدید با رقابت یا موانع اندک در برابر نوآوران ایجاد شده است. این اصطلاح به “اقیانوس خالی” وسیع گزینه ها و فرصت های بازار اشاره دارد که با ظهور یک صنعت یا نوآوری جدید یا ناشناخته رخ می دهد.

استراتژی اقیانوس های قرمز چیست؟

استراتژی اقیانوس قرمز همه چیز در مورد رقابت است. با شلوغ شدن فضای بازار ، شرکت ها برای سهم بیشتری از تقاضای محدود به شدت رقابت می کنند. قیانوس های سرخ نمایانگر فضای شناخته شده بازار هستند. در اینجا ، فعالان بازار درک درستی از مرزهای تعیین کننده صنعت آنها دارند. شرکت ها قوانین رقابتی بازی را می دانند و سعی می کنند برای بدست آوردن سهم بیشتری از بازار یا جلب تقاضای مشتری ، از یکدیگر بهتر عمل کنند. مدیریت در اقیانوس قرمز غلبه بر رقابت و بهره برداری از تقاضای موجود است. با این حال ، به دلیل افزایش رقابت در فضای بازار ، به دلیل افزایش رقابت ، چشم انداز سود و رشد کاهش می یابد.

اقیانوس قرمز چیست و چه تفاوتی با اقیانوس آبی دارد؟

قیانوس آبی و اقیانوس قرمز

این سوالی است که پس از شنیدن نام این دو استراتژی به ذهن خطور می کند اما جواب چیست؟ از این دو استراتژی برای توصیف بازار استفاده میشود.

اقیانوس قرمز : تمام صنایعی که امروز وجود دارند و بخش های شناخته شده بازار، در اقیانوس قرمز قرار دارند. در اقیانوس قرمز، مرزهای صنعت تعریف شده و مورد قبول واقع شده است و قوانین رقابتی بازی مشخص است.

در اقیانوس قرمز شرکت ها تلاش میکنند با عملکردی بهتر از رقبایشان سهم بیشتری از تقاضای بازار را به دست آورند. وقتی بازار مملو از برندهای مختلف میشود، سود و رشد شرکت ها پایین می آید. محصولات به اشیائی تبدیل میشوند که رقابت را پیش میبرند.

اقیانوس آبی : بر خلاف وضعیتی که در اقیانوس قرمز وجود دارد، در اقیانوس آبی صنایعی قرار دارند که شناخته شده نیستند و رقبای زیادی در آن صنایع وجود ندارد. در اقیانوس آبی بیشتر از آنکه بر سر تقاضا دعوا شود، تقاضا به وجود می آید. در این بازار فرصت مناسبی برای رشد سریع و سودآور وجود دارد.

در اقیانوس آبی رقابت بی معنا است، چراکه قوانین بازی هنوز مشخص نشده اند. اقیانوس آبی توصیف وضعیتی است که به دنبال پتانسیل کشف نشده بازار می گردد. اقیانوس آبی وسیع است و قابلیت رشد سود ده را برای برندها ایجاد میکند.

قیانوس آبی و اقیانوس قرمز

 نتیجه:

رقابت در اقیانوس های قرمز یک بازی با جمع صفر است. یک استراتژی رقابتی در بازار ، ثروت موجود را بین شرکت های رقیب تقسیم می کند. با افزایش رقابت ، چشم انداز سود و رشد کاهش می یابد. ایجاد اقیانوس های آبی جمع بدون صفر است. فرصت کافی برای رشد وجود دارد که هم سودآور است و هم سریع. اگر تصمیم دارید از استراتژی اقیانوس آبی پیروی کنید ، هدف شما این نیست که از رقبای خود بهتر باشید بلکه آنها را با ایجاد یک فضای جدید در بازار بی ربط کنید.

مقالات مرتبط

شاید علاقمند به دیدن این مقالات نیز باشید
(آرشیو کامل)

اسکیما-چیست-و-چه-کاربردی-دارد؟ اسکیما-چیست-و-چه-کاربردی-دارد؟ مقالات سئو

پدیده تجارت

24 اسفند 1400

گیمیفیکشن (بازی سازی) چیست؟ گیمیفیکشن (بازی سازی) چیست؟ مقالات برندینگ

پدیده تجارت

25 فروردین 1399

وایر فریم wireframe چیست؟ وایر فریم wireframe چیست؟ مقالات طراحی وب سایت

پدیده تجارت

24 مهر 1396

پرسونای خریدار چیست؟ پرسونای خریدار چیست؟ مقالات طراحی وب سایت

پدیده تجارت

16 فروردین 1401

نکات مهم طراحی موشن گرافیک اصفهان نکات مهم طراحی موشن گرافیک اصفهان مقالات طراحی وب سایت

پدیده تجارت

20 آذر 1396

آموزش فتوشاپ یا لایت روم ؟ آموزش فتوشاپ یا لایت روم ؟ مقالات شبکه های اجتماعی

پدیده تجارت

28 بهمن 1398

طراحی سایت در اصفهان طراحی سایت در اصفهان مقالات طراحی وب سایت

پدیده تجارت

29 مهر 1397

آموزش مجازی طراحی سایت اصفهان آموزش مجازی طراحی سایت اصفهان مقالات برندینگ

پدیده تجارت

09 فروردین 1399

Google Blocklist چیست؟ و چگونه از آن خارج شویم؟ Google Blocklist چیست؟ و چگونه از آن خارج شویم؟ مقالات طراحی وب سایت

پدیده تجارت

16 فروردین 1401

خطای صفحه سفید وردپرس چیست؟ خطای صفحه سفید وردپرس چیست؟ مقالات طراحی وب سایت

پدیده تجارت

19 دی 1398

معیارهای شرکت طراحی سایت حرفه ای معیارهای شرکت طراحی سایت حرفه ای مقالات طراحی وب سایت

پدیده تجارت

17 خرداد 1396

دیدگاه کاربران

0

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها