یک فنجان مشاوره
مهـمـان مــا باشیـد

شـمـــاره تــمــاس
031-36644146

رابط کاربری UI چیست؟

انتشار 04 بهمن 1396
دیدگاه ها 0
زمان تقریبی مطالعه
گردآوری پدیده تجارت
رابط کاربری (UI)، در زمینه طراحی صنعتی تعامل انسان و کامپیوتر، فضایی است که در آن تعاملات بین انسان ها و دستگاه ها اتفاق می افتد. هدف از این تعامل، این است که اجازه می دهد تا کارایی و کنترل مؤثر دستگاه را انسان انجام دهد، در حالی که دستگاه به طور همزمان اطلاعاتی را که به فرایند تصمیم گیری اپراتورها کمک می کند، فراهم می کند.

یکی از نمونه هایی که روزمره بطور مستمر استفاده می شود، سیستم عامل های کامپیوتری هستند. به عبارت دیگر یک سیستم عامل کامپیوتری یک مفهوم گسترده و بارز به عنوان رابط کاربری شناخته می شود.

به طور کلی، هدف طراحی رابط کاربر برای ایجاد یک رابط کاربر است که باعث می شود آن را آسان (خود توضیحی)، کارآمد و لذت بخش (کاربر پسند) برای کار با دستگاه به طوری که نتیجه مورد نظر را تولید کند.

به طور کلی این به این معنی است که اپراتور نیاز به حداقل ورودی برای دستیابی به خروجی مورد نظر دارد، و خروجی های آن تماما بستگی به آن شخصی دارد که ازآن استفاده می کند یعنی اپراتور از خود هیچ اراده ای ندارد.
بررسی اجمالی:

رابط کاربری به مفهوم رابط انسان و دستگاه بخشی از دستگاه است که رابطه ی میان انسان و ماشین را مدیریت می کند. صفحه نمایش لمسی نمونه هایی از قسمت فیزیکی دستگاه رابط انسان است که ما می توانیم آن را ببینیم و لمس کنیم.

در سیستم های پیچیده، رابط کاربری انسان و دستگاه معمولا کامپیوتری است. اصطلاح “رابط انسان و کامپیوتر” به این نوع سیستم اشاره دارد. در زمینه محاسبه، این اصطلاح به طور معمول به نرم افزار اختصاص داده شده برای کنترل عناصر فیزیکی مورد استفاده برای تعامل انسان و کامپیوتر نیز گسترش می یابد.

مهندسی رابط های انسان و ماشین با توجه به عوامل انسانی افزایش می یابد. رشته های مربوطه عبارتند از مهندسی عوامل انسانی (HFE) و مهندسی قابلیت استفاده (UE)، که بخشی از مهندسی سیستم ها است.

ابزار مورد استفاده برای ترکیب عوامل انسانی در طراحی رابط بر اساس دانش علوم رایانه مانند گرافیک کامپیوتری، سیستم عامل، زبان برنامه نویسی توسعه داده می شود. امروزه ما از رابط کاربری گرافیکی بیان برای رابط انسان و ماشین در رایانه ها استفاده می کنیم، زیرا تقریبا همه آنها اکنون از گرافیک استفاده می کنند.

واژه شناسی:
تفاوت بین یک رابط کاربری و یک رابط اپراتور یا یک رابط کاربری انسان (HMI) وجود دارد.
اصطلاح “رابط کاربر” اغلب در زمینه (شخصی) سیستم های کامپیوتری و دستگاه های الکترونیکی استفاده می شود. جایی که یک شبکه از تجهیزات یا رایانه ها از       طریق MES (Manufacturing Execution System) یا میزبان برای نمایش اطلاعات ارتباط برقرار می کند.
  رابط کاربری انسان (HMI) به طور معمول به یک دستگاه یا قطعه تجهیزات محلی است و روش رابط بین انسان و تجهیزات / دستگاه است. یک رابط اپراتور یک روش رابط است که با استفاده از آن تجهیزات چندگانه که توسط یک سیستم کنترل میزبان مرتبط شده اند دسترسی یا کنترل می شوند.
این سیستم ممکن است چندین رابط کاربر را برای خدمت به انواع مختلف کاربران نمایش دهد. برای مثال، یک پایگاه داده کتابخانه کامپیوتری ممکن است دو رابط کاربری را فراهم کند، یکی برای کاربران کتابخانه (مجموعه ای محدود از توابع، بهینه سازی شده برای سهولت استفاده) و دیگری برای پرسنل کتابخانه (مجموعه ای از توابع، بهینه سازی شده برای کارآیی) رابط کاربری سیستم مکانیکی، وسیله نقلیه یا نصب صنعتی بعضی اوقات به عنوان رابط کاربری انسان (HMI) شناخته می شود.
 
 
در عمل، اختصار MMI همچنان غالبا مورد استفاده قرار می گیرد، گرچه برخی از افراد ممکن است ادعا کنند که MMI اکنون چیزی متفاوت را بیان می کند. یکی دیگر از اختصارات HCI است، اما بیشتر برای تعامل انسان و کامپیوتر مورد استفاده قرار می گیرد.

سایر شرایط استفاده شده عبارتند از کنسول رابط اپراتور (OIC) و ترمینال رابط اپراتور (OIT) با این حال، به اختصار، اصطلاحات به لایه اشاره می کنند که یک انسان را جدا می کند که ماشین را از دستگاه خود می کند.  بدون یک رابط کاربری تمیز و قابل استفاده، انسان نمی تواند با سیستم های اطلاعاتی ارتباط برقرار کند.

 

در علم تخیلی، HMI گاهی اوقات برای اشاره به آنچه بهتر است به عنوان رابط مستقیم عصبی توصیف می شود. با این حال، استفاده از این روش در حال افزایش کاربرد در کاربرد واقعی پروتز (پزشکی) است – افزودنی مصنوعی که جایگزین یک بخش از دست رفته (مانند کاشت حلزون) است.در برخی موارد، رایانه ها ممکن است کاربر را مشاهده کنند و بر اساس اعمالشان بدون دستورات خاص واکنش نشان دهند. ابزاری برای ردیابی قسمتهای بدن مورد نیاز است و سنسورهای موقعیت سر، جهت دید و غیره مورد آزمایش قرار گرفته است. این به ویژه در مورد رابطهای همه جانبه مربوط است.مواردی که در بالا اشاره شد بطور کلی و مفهومی درمورد مقوله ی رابط کاربری توضیح داده شد. یک رابط کاربری بطور کلی همانطور که در بالا نیز اشاره شد یک میانجی میان انسان و کامپیوتر می باشد.

 

شرکت پدیده تجارت با تکیه بر دانش خود، عضو اتحادیه و همچنین دارای 8 سال سابقه کار در زمینه تولید و طراحی شاخه های تجارت الکترونیک از جمله طراحی و تولید رابط کاربری مناسب برای پیشرفت کسب و کار شما با آغوش باز از هنرجویان علاقه مند به این زمینه یا جهت سفارشات شما، استقبال خواهد کرد.
*آینده از آن فکرهای بزرگ است*
تولید شده در بخش تولید محتوا پدیده تجارت
مقالات مرتبط

شاید علاقمند به دیدن این مقالات نیز باشید
(آرشیو کامل)

توسعه دهنده وب کیست؟مزایا و معایب آن توسعه دهنده وب کیست؟مزایا و معایب آن مقالات طراحی وب سایت

پدیده تجارت

21 فروردین 1401

طراحی و ساخت نرم افزار اندروید طراحی و ساخت نرم افزار اندروید مقالات موبایل

پدیده تجارت

13 خرداد 1393

امکانات پنل مدیریت برای اپلیکیشن اندروید امکانات پنل مدیریت برای اپلیکیشن اندروید مقالات موبایل

پدیده تجارت

24 اسفند 1400

ضرورت طراحی وبسایت در کسب وکار ضرورت طراحی وبسایت در کسب وکار مقالات طراحی وب سایت

پدیده تجارت

16 آبان 1398

نقشه حرارتی یا هیت مپ چیست و چه کاربردی دارد؟ نقشه حرارتی یا هیت مپ چیست و چه کاربردی دارد؟ مقالات تجارت الکترونیک

پدیده تجارت

14 فروردین 1401

برنامه نویسی جاوا در اصفهان برنامه نویسی جاوا در اصفهان مقالات

پدیده تجارت

08 بهمن 1396

بهترین قالب های وردپرس 2021 بهترین قالب های وردپرس 2021 مقالات طراحی وب سایت

پدیده تجارت

16 فروردین 1401

آموزش نصب وردپرس روی سی پنل آموزش نصب وردپرس روی سی پنل مقالات طراحی وب سایت

پدیده تجارت

30 آذر 1398

صفحه فرود یا (landing page) چیست ؟ صفحه فرود یا (landing page) چیست ؟ مقالات برندینگ

پدیده تجارت

22 تیر 1399

چرا طراحی سایت در اصفهان اهمیت ویژه ای دارد؟ چرا طراحی سایت در اصفهان اهمیت ویژه ای دارد؟ مقالات طراحی وب سایت

پدیده تجارت

14 اسفند 1395

مشاوره تخصصی بصورت حرفه ای در اصفهان مشاوره تخصصی بصورت حرفه ای در اصفهان مقالات

پدیده تجارت

11 مرداد 1397

مزایای آموزش اندروید در کلاس خصوصی مزایای آموزش اندروید در کلاس خصوصی مقالات موبایل

پدیده تجارت

07 آذر 1396

دیدگاه کاربران

0

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها